Sosyal medya, çağımızın en çok kullanılan platformlarındandır. Dijital çağ denebilecek günümüzde, markaların etkin şekilde kullandığı siteler, hem kendileri hem de kullanıcılarını ileriye taşıyabilmekte. Ancak her marka medyayı verimli şekilde kullanamamakta. Günlük 1 milyar kişinin etkin olduğu platformda da olsalar, rekabetin gerisinde kalabilmekteler. Bunun en büyük nedeni, medyanın aşamalarını bilmemekten geçmektedir.

Hesap Yönetiminin En Önemli Unsuru: Online Olmak

Profesyonel bir sosyal medya hesap yönetimi için medya aşamalarını bilmek önemlidir. Bu aşamalardan ilk hedef kitlenin belirlenmesidir. Hangi alanda etkin iseniz o alanla ilgilenen kullanıcıları belirlemeli, rakiplerinizin analizini iyi bir şekilde yapmalı ve içerik yönetimini planlamalısınız. Ayrıca günümüzde etkin medya platformlarını kullanarak kampanya oluşturmak, yeni ürünleri tanıtmak ve geri bildirimleri takip etmek de etkin bir hesap için gerekli koşullar olarak göze çarpmaktadır.

Sosyal medyada marka olabilmek için bir diğer husus, etkinliği artırmaktır. Bu da 7 gün 24 saat çevrimiçi olabilmek demektir. Çünkü potansiyel müşteriler anında cevap buldukları hesapları daha fazla takip etmektedirler. Kendi markanızı oluşturmanızın önemli etkenlerinden biri de özgün tasarımlar, doğru hashtagler ve etiketlemelerdir. Böylece keşfette yer alabilir ve takipçi ve müşteri sayınızı artırabilirsiniz.

Uzman Bir Ekiple Çalışmak Gerekebilir

Medya hesabı yönetirken itibar yönetimini de göz önünde bulundurmak zorundasınız. Yani sosyal medya platformlarındaki kişisel veya şirket hesabını izlemek ve değerlendirmeleri dikkate almalısınız. Linkedin, Google ve diğer medya devleri ile de irtibat halinde bulunmalı ve bağ kurmalısınız. Böylece markanızı tanıtma konusunda bir adım önde olacaksınız.

Sosyal medya hesap yönetimi için bazen profesyonel yardım almak da gerekebilmekte. Konusunda uzman bir ekibin yardımı markalaşma konusunda yeni başlayanlar için iyi bir seçenek olabilmekte. Bunun için sektör deneyimi iyi, reklam ve hesap bilgisi konusunda ön plana çıkmış bir ekiple başlamak süreci hızlandırmaya yardımcı olabilmektedir. Böylece seo sıralamasında öne çıkmak ve organik olarak ileriye gitmek mümkün olacaktır.

Planlarınıza Sadık Kalmalısınız

Sosyal medya hesap yönetimi yapılırken sunulana hizmetlerde de şu hususlara dikkat etmek yerinde olacaktır. Öncelikle profillerin oluşturulması ve düzenlenmesi. Markanıza uygun bir hesabın oluşturulması ve içeriklerin etkin şekilde doldurulması gerekmektedir. Ayrıca uzman bir topluluk ile çalışıyorsanız size mutlaka hedef kitle analizini sunacak ve size bir plan sunacaktır. Marka için haftalık, aylık ve yıllık olarak hazırlanacak plan çerçevesinde devam edip etmediğini takip edeceklerdir.

Çalıştığınız ekip için dikkat edeceğiniz bir diğer husus oluşturdukları görsellerle alakalıdır. Uygun ve özgün görseller, sizi bir adım daha önde tutacağını unutmamalısınız. Uygun hashtagler, hedef kitleyi etkileyecek şekilde paylaşılmalıdır. Ayrıca markanızı ilgili portallarda öne çıkarabilmeli ve müşteri deneyimlerini göz önünde bulundurmalıdır. Hesap analizini sizin anlayacağınız şekilde sunabilmeli ve planlarınızda nerede olduğunuzu göz önüne serebilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir