Sosyal medya devi Instagram, kişiye özel keşfet bölümünü barındırmaktadır. Takip edilen kişiler, beğeniler ve yapılan yorumlara göre size gösterilen keşfet bölümüne girmek, neredeyse platformu kullanan herkesin yapmak istediği şeyler arasında yer alır. Instagram’da keşfete düşme için dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Çünkü bölüm farklı algoritmalar ile çalışmaktadır.

Görsele Uygun Hashtagler Seç, Keşfete Çık

Bir görsel paylaşım platformu olan Instagram’ın bölümü olan keşfet, öncelikle kaliteli içerikleri ön plana çıkarmak istemektedir. Bunun için özgün ve gerçekten dikkat çekici içerikler üreten hesaplar, keşfette öne çıkmaktadır. Alıntı yapılan içerikler, herhangi bir filtreleme yapmadan eklenen düzensiz resim ve videolar, hatta içeriğinizin kapak resmi (thumbnail) sizi bir anda keşfette gösterebilmektedir. Konum bilgisi birçok kişi tarafından paylaşılmasa da keşfet dünyasının ilgi alanlarından biridir. Fotoğrafın nerede çekildiğini eklemek, oranın kullanıcılarının daha fazla dikkatini çekmektedir.

Gönderiler için dikkat edilmesi gereken bir diğer husus, etiket denilen hashtaglerdir. Görsele en uygun hashtagleri bulmalı ve eklemelisiniz. Böylece aramalarda üst sıralarda yer alabilirsiniz. Gönderi etkileşimi dikkat etmeniz gereken belki de en önemli madde olmalıdır. Bu, paylaşımınızın beğeni ve yorumlarını içermektedir. Ne kadar beğeni, yorum alırsanız keşfete düşme ihtimaliniz o kadar artmaktadır. Etkileşim için ücretli şekilde üye de alınabilmektedir. Üye etkileşimlerini iyi analiz etmelisiniz. Hangi beğeniye daha fazla yorum ve beğeni yapıldığını, hangi gün daha popüler olduğunuzu kontrol etmeniz gerekmektedir.

Instagram’a Kendinizi Sevdirin

Instagram’da keşfete düşme oranınızı artırmanın en iyi yollarından biri kendinizi platforma sevdirmenizden geçmektedir. İlginç gelebilir ancak Instagram’ın size gösterdiği keşfet bölümündeki görsellere de beğeni ve yorum yapmayı unutmayın. Çünkü bu bölüm size özel olduğundan platformu takip edip etmediğinizi değerlendirmesi bakımından önemlidir. Siz sosyal medya platformunu takip edin ki o da sizi kullanıcılarına tanıtsın.

Düzenli olarak gönderilere devam etmelisiniz. Birçok kullanıcı takipçilerini düzensiz gönderimden dolayı kaybetmektedir. Düzensiz kullanım, yorum ve beğeni sayısını da etkilediğinden keşfette bulunma oranı buna bağlı olarak artmakta veya azalmaktadır. Günde bir görsel yüklüyorsanız buna her gün devam edin. İki günde bir görsel yüklüyorsanız devam edin. Bir gün 5 tane görsel yükleyip diğer gün boş geçmeyin. İstikrarlı olmanız takipçilerinizin beğenme sayısını artıracaktır. Aksi halde etkileşim oranınız düşecek ve keşfet bölümüne girme düşünceniz halay olarak kalacaktır.

Pazar gününe dikkat edin. İstatistikler Instagram kullanım oranının Pazar günleri arttığını belirtmektedir. Yani paylaşımlarınızın en çok kullanıcı etkileşimini sağlayacak gün Pazar günüdür. Büyük bir kitle hedefliyorsanız bu günde kaliteli bir paylaşımı uygun hashtaglerle paylaştığınızdan emin olun. Hedef kitlenizde organik etkileşimi sağlayıncaya kadar ücretli şekilde beğeni ve yorum yapan üyeliklerden de yararlanabilirsiniz. Ancak bu şekilde alınan etkileşimlerin kısa vadede etkili olsa da sizi Instagram’da keşfete düşme noktasında istediğiniz başarıya taşımakta eksik kalabileceğini unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir