Pazarlamanın ve ticaretin yeni bir boyutu olan dijital pazarlamada mobil reklamların payı günden güne gelişip büyümekte ve yeni bir hal almaktadır. Mobil reklam sektöründe zirveyi koruyan ve sosyal medya reklamlarının büyük bir kısmını oluşturan Instagram ve facebook, sponsorlu reklamlar ile bu işi sürdürmektedir. Çok büyük bir reklam verilebilmesi için herhangi bir ticari site veya şirket olunmasına gerek yoktur. İstenen ücret karşılığında dileyen herkes Instagram üzerinden istediği reklamı verebilir.

Instagram Sponsorlu Reklam Nedir, Avantajları Nelerdir?

Mobil reklamcılıkta Instagram üzerinden sıklıkla karşımıza çıkan sponsorlu reklamlar, Facebook’ta ve Instagram’da gösterilen görüntülü reklamlardır. Sponsorlu reklamlar Facebook reklam yöneticisi kullanarak hem Instagram hem de Facebook’ta reklam verilebilir. Verdiğiniz videonuz veya görseliniz hedef kitlenize gösterilir ve gösterirken reklam olduğu belirtilir.. Ayrıca Instagram, sponsor reklam vereceğiniz zaman hedef kitlenize ait herhangi bir kişisel bilgi elinizde varsa ( telefon numarası ya da mail bilgileri ) onlara yönelik özel reklam yayınlama olanağı da tanıyor. Sürekli müşterilerinizden oluşan bir kitleye reklam göstermek demografiye, cinsiyete ve yaşa göre yapılan reklamlardan daha verimlidir.

Instagram  sponsorlu reklamlar ile A/B testleri yaparak daha verimli ve etkili reklamlar verebilir. Ve reklam kampanyalarından çok daha yüksek geri dönüşüm elde edecek şekilde geliştirilebilir. Ayrıca Facebook reklam yöneticisinin sunduğu özelliklerle A/B testlerini çok daha gelişmiş bir şekilde grafiklerle yorumlayabilir. Ve daha verimli reklam kampanyaları yürütebilirsiniz. Farklı reklam seçenekleri ile reklamınızı çeşitlendirip farklılaştırabilirsiniz.

Farklı şekilde sunduğunuz reklamlar hedef kitlenizin dikkatini çekerek sizi daha başaralı bir hale getirecektir. Reklamlarınızın gösterim sıklığını ayarlayarak istediğiniz şekilde sınıflandırıp bazı hedef kitlenizin karşısına daha sık bazı hedef kitlelerinizin karşısına daha seyrek çıkabilirsiniz. Bu yöntem ile de reklam kampanyalarınızın verimini arttırabilirsiniz. Instagram sponsorlu reklamlar sadece bir sosyal medya hesabının reklamını yapmanızı değil herhangi bir blog yazısının, bir ürünün veya bir web sitesinin reklamını da yapmanızı sağlar.

Neden sponsorlu reklam verilmeli

İnternet üzerinden iş yapma imkanı olan reklamcılar ve pazarlamacılar için büyük bir şans anlamına gelen sponsorlu reklam hem reklamcı hem de pazarlamacıların işini kolaylaştıracaktır. Yaptıkları reklam sayesinde birçok kesimin ürünü görmesini sağlayacaktır. Verilen sponsorlu reklam sayesinde ürünün tanıtımı kolayca yapılacak ve geri dönüşüm daha kısa sürede olmasını sağlayacaktır.

Türkiye’nin en büyük platformlarından biri olan Instagram insanların günlük yaşamlarında geçirdikleri zaman açısından çok büyük önem taşımaktadır. Tabi ki de bu durum internet üzerinden iş yapan relamcılar ve pazarlamacılar için büyük bir fırsat anlamına gelmektedir. Reklam geri dönüşlerinin sonuçları açısından bakıldığında diğer sosyal medya geri dönüşlerine göre 2 kat daha fazladır. Sponsorlu reklamın amacı markanızın bilinirliğini arttırmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir