VİDEO KURGU-MONTAJ

VİDEO KURGU-MONTAJ

Video Kurgu ve Montaj

Video kurgu ve montaj, Bir amaç doğrultusunda bir senaryo tarafından çekilmiş olan görüntü ve sesleri bir araya getirilerek sıralanmasına “montaj” yada “kurgu” denir. Kurgu ve montaj reklamcılık, televizyonculuk ve sinema açısından oldukça önem kazanmıştır. Çekilmiş olan iyi bir senaryo, yetenekli oyuncularla çekilmiş kaliteli bir sinema filmi, deneyimsiz bir kurgucunun eline geçtiğinde olduğundan fazla değer kaybına uğrayabilir. İzleyici kitlesi bunu anlayamayabilir. Fakat deneyimli bir kurgucu, yapacağı montajı çok daha canlı, anlaşılabilir, hareketli ve çekim hatalarının olduğu durumlarda oyuncuların kusurlarını gizleyebilir.

Kurgu ve Montaj Programları

Kullanırken keyifle yapıp verim alabileceğiniz program kullanıcılar için en iyisi olarak söylenebilir. Fakat kurgu ve montaj yapmak isteyenlere sunulan yani matematiksel olarak baktığımızda AdobePremiere, Apple Final Cut, CorelVideoStudio, Sony Movie Studio gibi yazılımlar kurgu montaj yapabilmeniz için en iyileri arasında olduğunu söylemekte yarar var. Ayrıca basit montaj yapabilecek yazılım çeşitleride mevcuttur. Bunar; Sony Vegas, windows’da ücretsiz şekilde yararlanabileceğiniz Movie Maker gibi yazılımlarda vardır. Oldukça basit kullanımları sayesinde video kurgu ve montajları oldukça hızlı, kaliteli ve anlaşılır bir biçimde pratik yapma kolaylığı sağlar.

Video Kurgu ve Montaj Yapma Amaçları

Birçok video kurgusu bir amaca yöneliktir. Çekimi yapılmış kurguların dört farklı amacı vardır. Bunlar:

1-      Düz birleştirme; basit bir yöntem olarak sınıflandırılan kurgu türüdür. Parça görüntülerin senaryoya uygun bir şekilde sıraya göre dizilimidir. Bu tarz kurgu türü fazla zaman almaz.

2-      Süre ayarı (trim); programın oluşumunu tamamlayan çekimlerin, uzun yada kısa olduğu durumlarda görüntülerin kurguları tasarlanır ve programın süresine yönelik ayarlanır. Görüntüler programın süresinden daha uzun olması durumunda izleyicileri sıkabilir.

3-      Hata giderme; Stüdyoda yapılan kayıt sırasında hata veya hatalar zincirlerini gidermek için görüntü içerisinde düzenlemeler yapılır.

4-      Etkiyi arttırmak; Program içerisindeki gelişen olayları yönetmenin olaya bakış açısına da dikkate alınarak, programın görsel efekt ve ilgi çekiciliğini arttırmak için yapılır. Bu gibi kurgu yoğun bir emek ve işçilik istediğinden tecrübe ve incelik bilgisi gerektirir.

 

VİDEO KURGU-MONTAJ İÇİN HEMEN TEKLİF AL

DİĞER HİZMETLERİMİZ